LUCAS LRS02405 Starter
LRS02405
Tax included
Quantity
Out-of-Stock
  Security policy
(edit with the Customer Reassurance module)
  Delivery policy
  Return policy
AUTOELECTRO
AEY2405
DELCO REMY
DRS0577
DENSO
DENSO
DRI
ELSTOCK
254077
HELLA
8EA737963001
HOLGER CRISTIANSEN
JS1231
RE-EX
TOYOTA
Manufacturer Model Engine Engine info Years Note
TOYOTA 4 RUNNER (_N18_) 3.4 4WD (VZN185) 3378 ccm, 136 kw, 185 hp 1995 - 2002
TOYOTA LAND CRUISER 90 (_J9_) 3.4 i 24V (VZJ90_, VZJ95_) 3378 ccm, 131 kw, 178 hp 1996 - 2002
Product Details
LUCAS
LRS02405
New product
Data sheet
Voltage [V]
12
Flange Ø [mm]
55,0
Number of Thread Bores
2
Number of Teeth
9
Rated Power [kW]
1,4
Net weight [kg]
3,7
Number of mounting bores
2
New product
100 other products in the same category:
Reference: 23452A
Brand: WAI
WAI 23452A Starter
Voltage [V] : 12, Number of Teeth : 12
(0)
More
Out-of-Stock
Reference: 233516A
Brand: WAI
WAI 233516A Starter